Dziecko a nauka sprzątania – o czym warto wiedzieć?

Dobra zabawa nie trwa wiecznie – wiedzą o tym dorośli, ale dzieci już nie zawsze. Kiedy pokój naszej pociechy zaczyna wyglądać, jakby przeszedł po nim huragan, musimy zacząć działać. Jak sprawić, aby po skończonej zabawie dziecko chciało uporządkować przestrzeń wokół siebie? Oto 4 sprawdzone sposoby.

1. Pomyśl o sobie jak o dziecku

Kiedy pragniemy coś wyegzekwować od sześciolatka, powinniśmy wyobrazić sobie, jaki jest jego tok myślenia. Dzieciom bałagan zupełnie nie przeszkadza – ani w dobrej zabawie, ani w codziennym funkcjonowaniu.  Co więc zrobić by zaczęło po sobie sprzątać? Uczyńmy ze sprzątania coś, co sprawi mu frajdę.

Istnieje wiele pomysłów na zabawę z dzieckiem, która ułatwi sprzątanie mieszkania. Możemy zagrać w poszukiwaczy porzuconego skarbu, gdzie naszym zadaniem będzie znaleźć elementy skarbu – czyli zabawki – i zebrać je do pudełek lub do szaf. Ten, kto na koniec zgromadzi największe bogactwa, dostanie w nagrodę czekoladowego batonika lub inny smakołyk. W innym przypadku możemy wymyślić fikcyjną postać Skrzata Nieładka, który poluje na zabawki naszej pociechy i chce je ukraść. Nie ma dziecka, które w obliczu takiej zachęty nie zacznie porządkować swojego pokoju. I to bez żadnego przymusu!

2. Pokój urządzony dla dziecka

Projektując mieszkanie musimy pamiętać, że pomieszczenie, gdzie będzie dorastało nasze potomstwo, ma odpowiadać potrzebom i gustom dziecka, a nie rodzica. Jeśli dobrze przemyślimy jak zaaranżować taki pokój, nie będzie potem problemu z utrzymaniem w nim czystości.

Pokój naszej pociechy powinien spełniać wiele funkcji. Jest on sypialnią, a więc musi się w nim znaleźć miejsce na łóżko. Jest on placem zabaw, dla którego strefę możemy wydzielić na podłodze, np. na prostokątnym dywanie. Jest on przestrzenią do nauki – najpierw kilkulatka, a potem nastolatka. Meble do pokoju młodzieżowego powinniśmy wybierać myśląc o ogromnej ilości ubrań, w których nasze dziecko będzie chodzić, a które gdzieś trzeba schować. Pamiętajmy zatem, aby garderoba była pojemna, z wieloma półkami, bo w innym przypadku w pomieszczeniu prędko zrobi się bałagan. W idealnej sytuacji wszystkie przestrzenie w pokoju dziecka – do spania, do zabawy, do nauki – na siebie nie nachodzą, przez co łatwiej jest nad nimi zapanować. Dobrym rozwiązaniem przy urządzaniu pokoju dla dziecka będą meble na wymiar, które  pozwolą na optymalne wykorzystanie metrażu pomieszczenia.

3. Jakich błędów nie popełniać?

Poznanie skutecznych metod na sprzątanie z dzieckiem to tylko jedna strona medalu. Jako rodzice musimy mieć także świadomość, że swoim zachowaniem możemy wpajać naszym maluchom złe nawyki. Jak się przed nimi ustrzec?

Zmuszanie dziecka do sprzątania jest owocne tylko na krótką metę. Im będzie ono starsze, tym nasze krzyki czy groźby będą robiły mniejsze wrażenie. Poza tym przecież nie chcemy wychowywać malucha za pomocą strachu, który jest najgorszym z możliwych motywatorów. Z tego samego powodu nie warto zamykać dziecka samego w pokoju albo niszczyć efektów jego zabawy – wież z klocków czy przyjęć dla lalek – tłumacząc to tym, że czas rozrywki dobiegł końca. Chociaż dla nas, dorosłych, przedmioty, z którymi dziecko spędza czas mogą być denerwujące, to malec darzy je ogromnym uczuciem. Warto jest więc okazać zabawkom choć trochę szacunku. Empatyzacja to podstawowa umiejętność, którą rodzic powinien umieć wykorzystać nawet podczas sprzątania.

4. Przykład idzie z góry

Dziecko uczy się kluczowych zachowań, które będą procentowały przez następne lata życia, od nas rodziców. W tym okresie jest bacznym obserwatorem świata i otaczających go ludzi, czyli nas. Jeśli mama i tata nie utrzymują wokół siebie czystości, ich potomek nauczy się, że bałagan to jest coś, czym nie trzeba się przejmować. Jako rodzice zróbmy zatem rachunek sumienia i zanim zaczniemy wymagać sprzątania od dziecka, zastanówmy się, czy sami nie mamy w tej kwestii niczego do poprawy.

Może sami mamy problem z utrzymaniem porządku w dokumentach, książkach i to dobry czas, aby je posegregować tak, żeby dziecko widziało, że dla nas jest to ważne? Może warto byłoby w każdym tygodniu zorganizować dzień generalnego sprzątania? Czas, w którym wszyscy domownicy z mopem, odkurzaczem i ścierką w ręku zabiorą się do przywrócenia w mieszkaniu czystości, zaprocentuje w przyszłości.

Dziecko a nauka sprzątania – o czym warto wiedzieć?
Oceń artykuł