Jak mądrze karać dziecko?

Młodzi ludzie dopiero uczą się zasad postępowania w świecie, dlatego należy ich do tego dobrze przygotować. Dobre zachowania należy nagradzać, natomiast za złe trzeba ukarać. Jak jednak skutecznie karać dziecko, by zaszczepić w nim dobre nawyki i pomóc mu zapamiętać, jakich zachowań powinno się wystrzegać?

Nauka życia w społeczeństwie

Maluch nie chce posprzątać w swoim pokoju, dokucza rodzeństwu, a może zepsuł coś w domu? Rodzice się denerwują, emocje buzują – jak zachować się, by kara była odpowiednia – nauczyła coś dziecko, a nie zaszkodziła mu? Dziecko podczas dorastania nie zna zasad życia w społeczeństwie, zagrożeń i niebezpieczeństw. To rolą rodziców jest wprowadzenie go w te zagadnienia. Dzieci przyswajając wiedzę odkrywają świat, a rodzice powinni prowadzić je w tym procesie za rękę. W taki jednak sposób, by w odpowiedni sposób zostawiło to ślad w psychice. Oczywiste jest to, że większość rzeczy, które wyprowadza rodzica z równowagi nie wynika ze złośliwości dziecka, ale z jego ciekawości świata. Jak karać dziecko?

Kara dla dziecka za złe zachowanie

Kara i nagroda mają zwrócić uwagę dziecka na to, co stanowi dobre zachowanie, a co jest niepoprawne, niebezpieczne czy zabronione. Do karania trzeba podejść z uwagą, bo łatwo można przesadzić i zbyt mocno wpłynąć na psychikę dziecka. Ważne jest podejście – spokojne, mimo że czasem o nie trudno, ale przede wszystkim z troską, bez gniewu i frustracji. Kary ciężko precyzyjnie zaproponować – powinny być one zależne od występku i wieku dziecka, powinny odbierać mu przywileje czy rozrywki, które stanowią dla niego atrakcję, natomiast nigdy nie powinny uderzać w jego godność czy poczucie własnej wartości. Konsekwencja przewinienia to tez dobry wzór kary – zniszczona zabawka nie pozwala się nią więcej pobawić, dlatego należy o nią dbać.

Kara dla dziecka za złe zachowanie powinna być jasna i konsekwentna – kiedy jakiś czas temu pobłażaliśmy i śmialiśmy się z pewnych zachowań, to nie możemy nagle ich zabraniać. Dziecko odczytuje takie działania jako niesprawiedliwość i czuje się pokrzywdzone oraz zdezorientowane. Warto dbać o pochwalanie, ale i karanie konkretnych zachowań od samego początku, zgodnie, bez zamieszania.

Jak karać dziecko – tego unikaj

Kary fizyczne na szczęście są już stosowane coraz rzadziej – rodzice zdają sobie sprawę, że konsekwencja i spokojne tłumaczenia oraz działania mogą dać dziecku wystarczającą lekcję. Stosując kary przede wszystkim nie należy karać za zabawę i odkrywanie świata – przypadkowe stłuczenie wazonu czy naciskanie przycisków dla sprawdzenia co spowodują. Należy wtedy wytłumaczyć, że takie działania nie są bezpieczne czy dozwolone, a sprzęt czy wrażliwe przedmioty lepiej schować poza zasięgiem dziecka. Nie wolno przejawiać agresji, krzyczeć, bić czy przeklinać. Spowoduje to, że rodzic będzie wzbudzał w dziecku strach, a przemoc fizyczna wzbudzi w nim chęć odwetu.

Koniecznie też kara dla dziecka za złe zachowanie powinna być uzasadniona – musi ono wiedzieć, co złego zrobiło, w przeciwnym razie kara nie ma sensu. I analogicznie, karać należy tylko za występki dziecka, a nie jego rodzeństwa – co tworzy tylko niepotrzebne wrogie uczucia w rodzinie. Jak karać dziecko? Wspólnie – nie należy podważać słów ojca czy matki, tylko konsekwentnie trzymać się ustalonych zasad. Dodatkowo, kara dla dziecka za złe zachowanie powinna być zastosowana możliwie jak najszybciej po występku, by powiązało zły czyn z karą, ale nie powinna też być stosowana za każdą błahostkę, bo negatywnie wpłynie to na jego chęć poznawania świata i jakiegokolwiek działania w ogóle.

Bądź wzorem

Będąc rodzicem należy pamiętać, że to nas codziennie obserwuje nasza pociecha. Widząc, że przeklinamy, kłamiemy czy robimy inne rzeczy, które dziecku tłumaczymy jako złe, nie dajemy mu dobrego przykładu, a wręcz dajemy sygnał – “rodzice to robią, więc ja też mogę”. W tym wypadku kara dla dziecka za złe zachowanie nie jest dla dziecka zrozumiała. Pamiętać trzeba, żeby stanowić dla dziecka wzór do naśladowania, a nie wzorzec złych zachowań. W związku z tym również każdy rodzic powinien potrafić przeprosić dziecko, kiedy niesłusznie oskarżył je o jakieś zachowanie lub nadmiernie się zdenerwował. Spokojne podejście pozwoli uniknąć pochopnych decyzji i wskaże dziecku odpowiednie podejście. Niezbędne jest także poświęcanie dziecku odpowiedniej dawki swojego czasu, prawidłowa nauka odpowiednich zachowań. Jak karać dziecko? Byle nie brakiem miłości, bo może się to fatalnie odbić na przyszłych relacjach w rodzinie. W końcu miłość w niej jest bezwarunkowa.

Zobacz także: Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

Jak mądrze karać dziecko?
5 (100%) 1 vote