Jaki kolor oczu będzie miało dziecko?

Okres ciąży to czas radosnego oczekiwania. Z niecierpliwością oczekujemy pojawienia się nowego członka rodziny i zastanawiamy się, do którego z rodziców będzie najbardziej podobny. Czy odziedziczy brązowe włosy po mamie, czy może będzie blondwłose po tacie? Czy będzie drobne czy wysokie? Jaki będzie miało kolor oczu? I genetyka, chociaż niekiedy zaskakująca, może dać nam kilka wskazówek w tym temacie.

Dziedziczenie koloru oczu

Jednym z dość intrygujących młodych rodziców tematów jest dziedziczenie koloru oczu. Młodzi rodzice zastanawiają się często, jaki kolor oczu będzie miało dziecko. Na szczęście nie musicie zastanawiać się zbyt długo – znając kolory oczu rodziców można dzięki podstawowym zasadom genetyki dość prawdopodobnie przewidzieć kolor oczu dziecka.

Dziedziczenie koloru oczu jest cechą dziedziczoną wielogenowo, co znaczy, że nie zależy to od tylko jednego genu. Jeśli chodzi o rodziców, to każdy z nich posiada dwie jego kopie – dominujące lub recesywne. Oczy jasne są recesywne, natomiast ciemne – dominujące. Jak w typ wypadku wygląda dziedziczenie? Gdy spotkają się gen silniejszy z genem recesywnym, zwycięży silniejszy, więc za kolor oczu odpowiada ten silniejszy, decydujący o ciemnych oczach, a gen recesywny przesądza o jasnym kolorze tęczówek. Zatem gdy rodzice mają jasne oczy, zapewne ich dzieci również będą jasnookie. U rodziców o ciemnych oczach może być różnie, szczególnie gdy posiadają oni oba geny – dominujący i recesywny. Dziedziczenie koloru oczu jest jednak łatwe do sprawdzenia.

Jaki kolor oczu będzie miało dziecko?

Jeśli oboje rodziców posiada niebieskie oczy, to jest niemal stuprocentowa pewność, że dzieci także będą mieć jasne oczy. Bardzo rzadko zdarza się, by dziecko rodziców o jasnych oczach miało ciemne tęczówki, jednak niekiedy ma to miejsce. Rodzice o niebieskich oczach mają geny recesywne, więc raczej niewielkie jest prawdopodobieństwo, że maluch otrzyma gen dominujący.

Jaki kolor oczu będzie miało dziecko, gdy oboje rodziców ma brązowe oczy? Wbrew pozorom niekoniecznie i ono otrzyma brązowe oczy. Istnieje 25% szans, że maluch będzie jasnooki. Powód jest prosty – dotyczy to genów dziadków. Gdy oboje z rodziców mają przodków o jasnych oczach, prawdopodobnie mają także recesywny gen – co analogicznie może spowodować jasne tęczówki u dziecka. Natomiast jeśli rodzice mają ciemne oczy, a jedno z nich ma dwa dominujące „ciemnookie” geny, to raczej nie ma możliwości na jasne oczy u pociechy. A co jeśli oboje rodziców ma zielone oczy? Taki kolor dowodzi małej ilości melaniny. Powstaje on z połączenia niebieskiego i piwnego. Są to dość rzadko spotykane tęczówki, które dominują w Irlandii i na północy Europy. Prawdopodobne, że dziecko również będzie posiadać taki kolor tęczówki.

 

Dziedziczenie koloru oczu od różnookich rodziców

Można przewidzieć kolor oczy również wtedy, gdy rodzice mają różne kolory tęczówek. Gdy jeden rodzic ma zielone oczy, a drugi niebieskie, raczej pewne jest, że urodzi się dziecko o jasnych oczach. Jaki kolor konkretnie? Trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość – maluch urodzi się pewnie z szarymi lub niebieskimi oczami, jednak kolor ten będzie zapewne zmieniał się aż do szóstego roku życia. Wówczas aktywne stają się komórki wytwarzające pigment nadający kolor naszym tęczówkom – finalnie zatem dowiemy się barwy oczy dziecka w okolicy drugich czy trzecich urodzin. W przypadku gdy jeden rodzic ma brązowe oczy, a drugi niebieskie, wszystko zależy od ilości dominujących genów. Jeśli oba lub jeden z nich jest dominujący, dzieci raczej będą miały ciemne oczy, jeśli geny są recesywne, część pociech może mieć oczy jasne. Kiedy natomiast mama będzie miała brązowe, a tata zielone oczy, a dziadkowie ze strony mamy mają ciemne oczy, to raczej pewne jest, że i maluch będzie brązowooki. Jeśli jednak jeden z dziadków ma niebieskie oczy, możliwe są i jasne oczy u wnuków.

Dziedziczenie koloru oczu – oczy różnokolorowe

Zdarza się niekiedy, ze dzieci rodzą się z tęczówkami w różnych kolorach. Heterochromia, bo taką nazwę nosi to zjawisko, może być nabyta lub wrodzona. Warto mieć się na baczności, gdy zauważy się u swojego dziecka różnobarwne tęczówki, ponieważ mogą, ale nie muszą zwiastować one różne schorzenia genetyczne. To wbrew pozorom często, bo 6 razy na 1000 osób spotykane zjawisko – zazwyczaj jednak różnice są tak subtelne, że wręcz trudno je zauważyć. Heterochromia może dotyczyć całych tęczówek lub ich fragmentów, zazwyczaj jest dziedziczna. Może być ona zwiastunem kilku rzadkich schorzeń, takich jak zespołu Waardenburga, który zazwyczaj objawiaja się niedosłuchem i przebarwieniami ciała, piebaldyzmem lub do stwardnienia guzowatego, zespołu Hornera czy nerwiakowłókniakowatości typu 1. Kiedy dziecko nabywa heterochromię, może okazać się, że choruje na jaskrę, czerniaka oka czy neuroblastomę. Może to być spowodowane także urazem czy skaleczeniem oka. W każdym wypadku jednak należy mieć się na baczności i dbać o zdrowie dziecka – bez względu na kolor oczu.

 

Zobacz także: Rodzaje badań i USG w ciąży

Jaki kolor oczu będzie miało dziecko?
5 (100%) 1 vote