Kreatywne zabawy z dzieckiem

Nauka przez zabawę to najlepszy sposób na to, by pomóc dziecku poznać świat w ciekawy, ale i łatwy do zapamiętania sposób. Dlatego tak ważne są kreatywne zabawy dla dzieci – dzięki nim maluch odkrywa świat, a możliwości są niezliczone! Niekiedy wystarczy dobry pomysł, nie są potrzebne nawet zabawki czy rekwizyty. Rozwijające zabawy dla dzieci to najlepsze, co możemy zapewnić naszemu dziecku. Dzięki nim maluch nie będzie już tak chętny do całodziennego oglądanie telewizora, a zechce odkrywać świat razem z proponowanymi przez nas zabawami. Na pewno maluch, kiedy będzie miał taką możliwość, chętniej przekona się do bardziej aktywnej zabawy niż powróci do kreskówki.

Kreatywne zabawy dla dzieci – przykłady

Nie ma co przedłużać – warto czym prędzej przytoczyć kilka przykładów zabaw, które świetnie sprawdzą się dla każdego malucha – w praktycznie każdym wieku, o każdej porze dnia i każdej porze roku. Świetnym rozwiązaniem, które zatroszczy się o wyobraźnię przestrzenną są trójwymiarowe kolorowanki. Będą potrzebne specjalnie przygotowane modele z kartonu, które bez problemu można dostać w sklepach z zabawkami. Najbardziej ciekawe są spore domki z kartonu, które maja juz przygotowane linie do pomalowania lub samodzielnej dekoracji. Pobudzają wyobraźnię i dają dużo radości, a ze względu na swój rozmiar cieszą się sporym zainteresowaniem dzieci – to dla nich zajęcie nawet na kilka godzin! Jeszcze lepiej, gdy w cały proces tworzenia włączą się również rodzice.

Kreatywne zabawy dla dzieci z użyciem kolorowanek tego rodzaju będę trwały wiele godzin! Dla starszych dzieci dobrym zajęciem kreatywnym są pierwsze kulinarne eksperymenty – rozwijające zabawy dla dzieci to na przykład wspólne robienie i dekorowanie ciastek. Przy wycinaniu i wałkowaniu ciasta zawsze jest sporo zabawy, nawet kiedy bałagan zacznie nas przerastać. A do tego kolorowy lukier, masa cukrowa i dekoracyjne, jadalne elementy. Te małe dzieła sztuki aż smutno będzie jeść! Młodsze dzieci na pewno chętnie pobawią się za to klockami – tymi klasycznymi, jaki i innowacją – klockami konstrukcyjnymi, za pomocą których stworzyć można ogromne, przestrzenne konstrukcje. Za ich pomocą maluch zbuduje sobie samochód, robota albo zagrodę dla zwierząt. Kreatywne zabawy dla dzieci zapewnia także piasek kinetyczny – niby klasyczny piasek, a jednak naprawdę niezwykły po dotknięciu. Kolorowy, sypki, ale i łatwy w modelowaniu i wręcz hipnotyzujący w zabawie jest zachwycającą, rozwijającą zabawką dla malucha. Długie godziny zabawy gwarantowane – jest więc w czym wybierać!

Rozwijające zabawy dla dzieci – artystyczne tworzenie

Kto nie pamięta nieśmiertelnej masy solnej? Niegdyś jedna z niewielu opcji kreatywnej zabawy, dzisiaj świetna propozycja w opozycji do komputera czy telewizora. Przepis na masę solną jest bardzo prosty, a to co może z niej powstać jest ograniczone wyłącznie wyobraźnią dziecka. Może wspólnie padnie jakiś przewodni temat zabawy z zastosowaniem masy solnej? Samo lepienie to nie wszystko – czeka nas także potem dekoracja, która na pewno sprawi całej rodzinie wiele radości. Rozwijające zabawy dla dzieci można także przygotować z zastosowaniem półprzeźroczystych, kolorowych folii. Rysowanie i wycinanie figurek, a później oglądanie powstałych wzorów na oknie to bardzo kreatywne zajęcie. Koniecznie pomóżmy maluchowi z rysowaniem i wycinaniem – wspólna zabawa to jeszcze więcej radości. Analogicznie, bez zastosowania folii, może przygotować kreatywne zabawy dla dzieci wyłącznie z zastosowaniem cieni. Wystarczy lampka lub światło słoneczne i proste kształty – to także dobre rozwiązanie na rozwijanie kreatywności dziecka. Jeszcze jedna propozycja sprzed lat – wykorzystanie świecy do rysowania i kolorowanie powstałego, tajnego obrazu. Dla dziecka fascynujące, dla rodzica – powrót do dzieciństwa. Podobnie wykorzystać można monety i odrysować wzory widniejące na awersie i rewersie. Niewielkie, a cieszy!

Do zabawy wykorzystaj okoliczności

Wystarczy tylko się rozejrzeć – dookoła jest pełno możliwości, dzięki którym można zaproponować kreatywne zabawy maluchom. Chociażby Dzień Babci, Dziadka, Wielkanoc czy Boże Narodzenie – każda z tych okazji to czas, w którym w prosty sposób można zająć się z dzieckiem okolicznościowymi zabawami – stworzeniem dekoracji, prezentów czy opowiadaniem tematycznych historii, a tym samym rozwojem wyobraźni. Wystarczy uruchomić wyobraźnię – pomysły przyjdą same, a dziecko będzie wniebowzięte. Rodzic, przy tak radosnej i twórczej zabawie zresztą też.

 

Zobacz także: Naturalne kosmetyki dla dzieci

Kreatywne zabawy z dzieckiem
5 (100%) 1 vote