Leki dozwolone podczas ciąży

Okres ciąży to czas, w którym kobieta powinna o siebie dbać bardziej niż zwykle. Niestety, niekiedy nie da się uniknąć przeziębienia, infekcji czy wirusa. Jak wtedy poradzić sobie z dokuczliwymi dolegliwościami? Z pewnością warto poradzić się specjalisty, ponieważ mimo że leki w ciąży nie są polecane, to efekty nieleczonej choroby mogą być jeszcze gorsze.

Jakie leki można brać w ciąży?

 

Przede wszystkim nie należy decydować o tym samodzielnie. Koniecznie trzeba wybrać się do lekarza, który poinformowany o naszym odmiennym stanie będzie mógł jak najlepiej nam pomóc. Być może zarekomenduje leczenie za pomocą innych metod niż te farmakologiczne. Leki bowiem w czasie ciąży stanowią ostateczność – bywa, że wystarczające są metody naturalne lub włączenie do diety witamin i suplementów. Należą one do grupy leków dobroczynnych w okresie ciąży, ponieważ dostarczają niezbędne mikroelementy niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Jakie leki można brać w ciąży? Jednym z najważniejszych jest kwas foliowy – wyjątkowo rekomendowany związek, który przyjmować należy jeszcze przed poczęciem dziecka oraz w pierwszym trymestrze ciąży. Jest to witamina z grupy B, która zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego płodu oraz wspiera leczenie niedokrwistości w kolejnych etapach ciąży. Leki dozwolone w ciąży to też żelazo i grupy witamin opracowane specjalnie dla kobiet w ciąży, jednak wato uważać by nie przedawkować – szczególnie dotyczy to witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które mogą niekorzystnie wpływać na płód.

Leki dozwolone podczas ciąży

Niekiedy zdarza się, że kobiety wręcz wymagają leczenia w okresie ciąży. Jakie leki można brać w ciąży? Należy do nich na pewno insulina – niezbędna w cukrzycy ciążowej. Pojawia się ona u młodej mamy około 24 tygodnia ciąży, kiedy zredukowaniu ulega umiejętność przyswajania glukozy. To choroba, która jest zagrożeniem dla dziecka, i chociaż zazwyczaj mija po narodzinach dziecka, kobiety po jej przebyciu bywają podatne na cukrzyce innego rodzaju. Niezbędne leki dozwolone w ciąży to również leki obniżające ciśnienie. Są one bezpieczne, a wręcz wskazane, ponieważ nadciśnienie może powodować krwotoki czy odklejenie łożyska. Ciekawy temat stanowią antybiotyki – chociaż generalnie odradzane, niekiedy mogą uratować ciążę. Przepisuje się je na przykład na zapalenie pęcherza, kiedy są wręcz niezbędne. Magnez jest podawany, gdy pojawią się przedwczesne skurcze, natomiast pochodne progesteronu i sterydy podaje się przy zagrożeniu ciąży, a sterydy dodatkowo przyśpieszają dojrzewanie płuc płodu.

Co na infekcje, bakterie i wirusy w ciąży?

Jeśli chodzi o leki dozwolone w ciąży polecane na częste, nieprzyjemne dolegliwości, to jest spora lista bezpiecznych opcji. O ile generalnie w ciąży lepiej uważać z lekami na bazie ziół, to melisa jest dozwolonym rozwiązaniem na problemy ze snem i niepokój. W przypadku korzystania z leków i naparów ziołowych należy szczególnie uważać. Niektóre z nich wpływają na kurczliwość macicy, inne mogą źle wpływać na sam płód. Lepiej więc w czasie ciąży powstrzymać się od ziołowych tabletek, ponieważ mogą one przynieść więcej szkód niż pożytku. Na przeziębienie i ból głowy można zastosować produkty z paracetamolem, a dodatkowo na przeziębienie pomoże też czosnek w tabletkach czy inne leki z witaminą C. Kwestie trawienne, zgagę czy zaparcia i biegunkę rozwiążą leki takie jak Espumisan czy węgiel. Kiedy natomiast dojdzie do poważnych problemów bakteryjnych, lekarz przepisuje leki dozwolone w czasie ciąży, czyli antybiotyki z penicyliną. To ratunek na zapalenia nerek, zatok, oskrzeli czy gardła.

Zobacz także: Jaki kolor oczu będzie miało dziecko?

Leki dozwolone podczas ciąży
5 (100%) 1 vote