Mądre sposoby nagradzania malucha

Wielu rodziców ma tendencję do pomijania nagród w wychowaniu dziecka. Kara jako konsekwencja niewłaściwego zachowania jest oczywistością, natomiast pochwała za to, że pociecha zrobiła coś, czego od niej oczekiwano niestety nie. Tymczasem to właśnie nagradzanie odgrywa kluczową rolę w procesie wychowawczym. Nie wolno go zatem pomijać. Przede wszystkim stanowi ono najlepszą zachętę do tego, aby dziecko podejmowało dalsze starania. Poza tym pomaga mu w budowaniu poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości. Nagradzanie jest elementem nieodzownym także
w procesie utrwalania dobrych nawyków. Przynosi poczucie zadowolenia i satysfakcji, których maluchy potrzebują równie mocno, co dorośli. Pytanie brzmi – jak nagradzać dziecko w sposób rozsądny, a przede wszystkim efektywny?

Pochwała jako gratyfikacja

Maluchy lubią być podziwiane. Entuzjazm, zachwyt i pochwała nic nie kosztują, a odnoszą świetne rezultaty. Niestety często fakt ten umyka rodzicom, którzy bardziej skłonni są kupić dziecku kolejną zabawkę, niż okazać mu swoje zadowolenie. Innym problemem w obszarze pochwał stanowi kwestia, kiedy należy je wygłaszać. Pochwały trzeba stosować umiejętnie. Taka nagroda dla dziecka niekoniecznie powinna być uzależniona od końcowego rezultatu jego działań. Czasem warto docenić w ten sposób dobre chęci oraz podjęty przez nie wysiłek. Warto nadmienić, że dobrze jest w takich sytuacjach doprecyzować, czym dziecko zasłużyło sobie na pochwałę, aby miało jasność, które zachowania powinno powielać, aby zyskać aprobatę rodzica.

Wspólnie spędzony czas

Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. To, czego każdy maluch pragnie najbardziej, to przebywać w ich towarzystwie. Idealnie, gdy czas ten jest spędzony produktywnie, co w rozumieniu maluszka oznacza atrakcyjną dla niego zabawę. Może to być budowanie z klocków, czytanie książki czy rysowanie. Prosta rzecz, a sprawi mnóstwo radości, nie tylko maleństwu, ale i rodzicowi.

Wyprawa w nieznane jako nagroda dla dziecka

Dzieci są ciekawe świata. Wraz z postępującym rozwojem odkrywają nowe możliwości, które potem lubią testować w praktyce. Świat widziany oczami malca jest ekscytujący, ale nie
w sytuacji, gdy raz po raz robi te same rzeczy oraz ogląda miejsca dobrze już mu znane. Długi spacer to świetna nagroda dla dziecka, ale tylko pod warunkiem, że punktem docelowym będzie zakątek, którego jeszcze nie zwiedził. Może to być oddalony od domu plac zabaw lub park. Najważniejsze, aby miejsce to miało w sobie urok nowości, gdyż poznawanie go sprawi mu ogromną frajdę.

Jak nagradzać dziecko, aby go nie rozpieścić?

W ramach nagrody można mu podarować ulubiony smakołyk. Ostatecznie nic złego się nie stanie, jeśli maluch od czasu do czasu otrzyma pyszną czekoladkę lub ciasteczko. Tego rodzaju upominki bywają krytykowane, ale głównie z powodu braku wysiłku i kreatywności ze strony rodziców oraz ich zbyt częstego stosowania, które powoduje, że dziecko potem próbuje je wymusić z błahych powodów. Nie ma nic złego w takim sposobie wyrażania swojego zadowolenia, niemniej jednak należy sięgać po niego z umiarem i wyczuciem. Zachować na takie okazje, gdy dziecko zrobiło coś szczególnie zasługującego na pochwałę. Doprecyzować, co w jego zachowaniu było najlepsze i dlaczego.

Czy można nagradzać zabawkami?

Zabawka to bez wątpienia taka nagroda dla dziecka, która sprawi mu wielką przyjemność. Należy jednak pamiętać o tym, aby kupować takie przedmioty, które będą stymulować jego rozwój. Wciąż sięgać po nowe pomysły, gdyż w ten sposób metodą prób i błędów dziecko oprócz przyjemności płynącej z posiadania nowego przedmiotu oraz zabawy nim, będzie odkrywało, co go interesuje i w czym jest dobre. Z pewnością każdy chłopiec ucieszy się
z nowego samochodu, a dziewczynka z lalki, ale może warto pokusić się o zakup plasteliny, farbek lub klocków?

Sytuacje, w których warto nagradzać

Wytyczenie sztywnych ram jest niemożliwe. Tak naprawdę każdy rodzic musi na bieżąco decydować, kiedy i jak nagradzać dziecko. Patrzeć na zachowanie pociechy w szerszym kontekście, starać się być sprawiedliwym i konsekwentnym. Na pochwałę zawsze zasługuje rosnąca samodzielność oraz sprawność dziecka. Gdy bez pomocy rodzica zje całą zupę, zbuduje wieżę z klocków. Takie zachowania z całą pewnością należy wyróżniać. Poza tym warto pamiętać, że nie każde zachowanie musi się spotkać z wiwatami i entuzjazmem. Czasem można po prostu przytulić lub dać buziaka.

 

Zobacz także: Jak mądrze karać dziecko?

Mądre sposoby nagradzania malucha
5 (100%) 1 vote