Przeciwwskazania podczas ciąży

Ciąża to jeden z najważniejszych okresów w życiu każdej kobiety. To czas, w którym musi ona troszczyć się nie tylko o swoje dziecko, ale także o siebie. Niestety, nie jest to czas, w którym może ona robić wszystko, na co ma ochotę. W poniższym artykule przedstawiliśmy najważniejsze przeciwwskazania w ciąży, o których powinna wiedzieć każda przyszła mama.

Przeciwwskazania w ciąży – o czym pamiętać?

Czego nie robić w ciąży? Jednym z najważniejszych przeciwwskazań w okresie oczekiwania na dziecko jest spożywanie alkoholu. Nawet najmniejsza dawka może okazać się zgubna dla rozwoju płodu, dlatego najlepiej całkowicie zrezygnować ze spożywania napojów z procentami. Podobnie z paleniem tytoniu – jest ono całkowicie zakazane podczas ciąży, ponieważ może prowadzić do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej dziecka oraz powoduje zagrożenie krwawienia w czasie ciąży lub narodzin martwego płodu. Przeciwwskazania w ciąży dotyczą również korzystania z komputera – chociaż nie jest ono zupełnie zabronione, warto jednak ograniczyć czas spędzany przed ekranem do minimum. Maksymalnie niech będą to 4 godziny dziennie, których zaleca się nie przekraczać – promieniowanie monitora dla płodu nie jest szkodliwe, jednak matka może cierpieć z powodu obciążenia wzroku i kręgosłupa w pozycji siedzącej.

Jak i co jeść w ciąży?

Powszechnie uważa się, że w ciąży młoda mama powinna jeść za dwoje. Nie jest to jednak prawda. Najważniejsze jest regularne odżywianie się, w mniejszych ilościach – optymalna liczba posiłków to 5. Nie należy zapominać o uzupełnieniu diety w niezbędne witaminy i mikroelementy – węglowodany, wapń, białko i żelazo są zdecydowanie niezbędne w diecie kobiety ciężarnej. Warto urozmaicić dietę produktami mlecznymi, warzywami, owocami, kaszą czy rybami morskimi. Przeciwskazania w ciąży to natomiast potrawy smażone – rekomenduje się gotowanie na parze, w wodzie lub pieczenie w piekarniku.

Przeciwwskazania w ciąży dotyczą natomiast spożywania serów pleśniowych, które poprzez zawartość bakterii z rodziny listria mogą powodować u płodu listeriozę, chorobę zakaźną, która może wywołać przedwczesny poród lub nawet poronienie. Kolejną ważną kwestią jest ograniczenie soli i tłuszczy nasyconych – przetworzone jedzenie, fast foody czy dania gotowe zawierają ich bardzo dużo. Sól może powodować zatrzymywanie wody w organizmie, natomiast tłuszcze nasycone mogą gromadzić się w pępowinie, co może zagrażać dziecku. Ograniczenia wymaga także kawa czy coca cola, jako napoje zawierające kofeinę, która może powodować niepokój u dziecka. Nie ma jednak przeciwwskazań dla wypicia słabej kawy z dodatkiem mleka. Czego nie robić w ciąży? Wykluczyć należy surowe mięso i jajka, które mogą narazić na zachorowanie na toksoplazmozę lub zatrucie salomonellą. Poczekajmy ze spożywaniem tatara czy sushi do rozwiązania.

Czego nie robić w ciąży?

Najlepiej powstrzymać się od farbowania włosów – zawarty w farbach amoniak może mieć niekorzystny wpływ na płód – w zamian rekomenduje się farby typu henna lub kosmetyki ekologiczne, które nie zawierają silnych, chemicznych środków. Przeciwwskazania w ciąży dotyczą również wybielania zębów – stosowany do tego nadtlenek karbamidu może zaszkodzić rozwojowi dziecka, podobnie jak promieniowanie RTG, dlatego powinno się unikać zdjęć rentgenowskich.

 

Zobacz także: Najlepsze aplikacje ciążowe: które i dlaczego warto mieć w telefonie?

Przeciwwskazania podczas ciąży
5 (100%) 1 vote