Rodzaje badań USG w ciąży

W czasie ciąży niezbędne jest nie tylko dbanie o zdrowie swoje i dziecka, ale także stałe monitorowanie rozwoju płodu. Ciąża to czas, w którym wykonać należy zwiększoną ilość badań, dlatego też warto zapoznać się z ich zakresem i możliwościami. Jakie badania robić w ciąży?

 

Rodzaje USG ciąży

Jednym z najważniejszych badań w okresie ciąży jest USG. Badanie ultrasonograficzne jest najlepszą metodą na monitorowanie zdrowia malucha rozwijającego się w brzuchu mamy. Warto poznać wszystkie rodzaje USG ciąży i dowiedzieć się, który z nich odpowiada za konkretne wyniki. Na początku, bowiem między 5 a 10 tygodniem ciąży wykonuje się pierwsze badanie USG, które służy potwierdzeniu ciąży. Rekomenduje się także wykonanie go przy podejrzeniu nieprawidłowego przebiegu ciąży, czyli wtedy, gdy pojawiają się bóle brzucha czy krwawienia. Tego typu badanie pozwala również na ocenę stanu szyjki macicy.

Kolejny typ USG to USG 2D – klasyczne. Pozwala ono uzyskać czarno – biały, płaski obraz, na którym można zobaczyć ruch dziecka. To jedno z najważniejszych badań, które umożliwia zauważenie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju dziecka. To niedługie, maksymalnie trwające pół godziny badanie, podczas którego brzuch ciężarnej kobiety pokrywa się żelem przewodzącym ultradźwięki. Korzystając ze specjalnej sondy, lekarz umożliwia urządzeniu zarejestrowanie echa fal, które odbijają się od ciała malucha. Wszystko to odbywa się zupełnie bez zagrożenia zdrowia i życia, zarówno matki jak i dziecka. USG 2D umożliwia sprawdzenie, czy ciąża jest prawidłowo umiejscowiona i czy jest to ciąża mnoga. Monitoruje się też stan kosmówki, która zamieni się w łożysko oraz sprawdza się przezierność karkową płodu. Bada się także w tym czasie czynność serca dziecka i prognozuje prawdopodobny termin porodu.

Rodzaje USG ciąży to też badania kolorowe – do takich zalicza się badanie Dopplera. Ukazuje ono przepływy krwi w naczyniach w drugim trymestrze – w tym wypadku jednak nadal mamy do czynienia z obrazem płaskim, bez dokładnych szczegółów, jednak z pewnością jest one niezbędne do wykonania w czasie ciąży. Mierzy się dzięki niemu przepływanie krwi w tętnicach macicznych, co umożliwia dostrzeżenie zagrożenia ewentualnym nadciśnieniem u młodej mamy. Można dzięki niemu również zauważyć nieprawidłowości we wzrastaniu dziecka. W trzeci trymestrze natomiast Doppler wykazuje jakość krążenia krwi między dzieckiem a łożyskiem, co pozwala sprawdzić, czy maluch jest odpowiednio dotleniony. Pozwala to na tym etapie zdecydować o porodzie naturalnym lub o cesarskim cięciu.

USG Trójwymiarowe

 

Są również trójwymiarowe rodzaje USG ciąży. Pozwalają one zobaczyć dziecko – jego buzię, rączki i brzuch. W przypadku USG 3D obraz jest nieruchomy, ale trójwymiarowy. Dla USG 4D jest natomiast ruchomy. W przypadku obrazu USG 3D jest ono mniej istotne niż badanie 2D, niemniej należy je wykonać, aby zauważyć nawet niewielkie zmiany u płodu. Dla obrazu 4D natomiast widać poruszanie się dziecka, jednak ono nie przekazuje nowej wiedzy na temat płodu. W przypadku obu badań do ich wykonania niezbędny jest płyn owodniowy w odpowiedniej ilości, a dziecko powinno być też prawidłowo ułożone. Może się więc okazać, że nie zawsze badanie jest możliwe.

Jakie badania robić w ciąży?

USG to jednak nie wszystko. Jakie badania robić w ciąży, by monitorować stan swój i maluszka? Najlepiej zdać się na opinie lekarza, który doradzi, jakie kroki należy podjąć.  Podstawowym badanie jest na pewno badanie grupy krwi, które będzie niezbędne w razie transfuzji i zapobiegnie pojawieniu się konfliktu serologicznego.

 

Polecanym badaniem jest również HBs, czyli test na nosicielstwo zapalenia wątroby typu B. Umożliwi one szybkie reagowanie po narodzinach dziecka, by zapobiec zakażeniu. Warto wykonać także podstawową morfologię, by sprawdzić stan zdrowia i wykluczyć infekcje czy anemię. Istotne jest także badanie krwi WR, które wykrywa kiłę oraz badanie moczu i glukozy, które sprawdzają pracę nerek i monitorują, czy przyszła mama nie cierpi na cukrzycę. Do bazowych badań ginekologicznych zalicza się też wykonanie cytologii, która wykluczy nieprawidłowości w szyjce macicy, bowiem wszystkie wykryte bakterie należy wyleczyć, by wraz z porodem nie zakaził się nimi maluch.

 

Następne z badań to KTG, które sprawdza pracę serca dziecka oraz skurcze macicy oraz pozwala wykryć ewentualne zatrucia ciążowe. Wykonuje się także aminopunkcję, analizę wód płodowych, która pozwala wykryć choroby dziecka czy zespół Downa. Wykrycie genetycznego zaniku mięśni czy anemię sierpowatą umożliwia biopsja kosmówki, a kordocenteza poprzez krew pępowinową sprawdza, czy dziecko cierpi na choroby genetyczne. Dodatkowe testy, czyli test PAPP-A oraz test potrójny HCG również pomagają wykryć choroby genetyczne czy aberracje chromosomowe. Jakie badania robić w ciąży? Najlepiej wszystkie, które tylko pozwolą pomóc dziecku jak najwcześniej i umożliwią szybkie leczenie. Warto w tym celu poradzić się lekarza prowadzącego.

Zobacz także: Przeciwwskazania podczas ciąży

Rodzaje badań USG w ciąży
5 (100%) 1 vote