Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

Nadpobudliwość u dzieci jest w ostatnich latach często podejmowanym tematem, który dotyka wielu rodziców. Dziecko nadpobudliwe jest znacznie bardziej absorbujące, nie może usiedzieć w miejscu i jest tak zwanym “żywym srebrem”. Przez to zdarza się, że nazywane są niewychowanymi, są uważane za niegrzeczne. Niestety, kiedy ma się do czynienia z ADHD, maluch z takiego zachowania nie wyrośnie, a w dorosłym życiu będzie mu trudno zapanować na własnymi uczuciami. Jak rozpoznać ADHD?

Objawy ADHD

Wbrew panującym opiniom błędne jest przyjmowanie, że ADHD rozwija się jako nawiązanie do stylu życia, diety, błędów wychowawczych lub wychowywania przez samotnego rodzica. Dowiedziono jednak, że takie kwestie mogą potęgować objawy ADHD. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to właśnie omawiane schorzenie, które sprawia, że dziecko jest uważane za niegrzeczne i egoistyczne, szybciej działające niż myślące, przez co często ulegające kontuzjom. Jak rozpoznać ADHD? Jest spory zestaw objawów, które mogą wzbudzić niepokój rodziców i być podstawą do wizyty u specjalisty.

Na co zwrócić uwagę

Zaniepokoić na pewno powinno to, że dziecko nie może się skupić, koncentruje się na krótko i łatwo ulega rozproszeniu się. Maluch cierpiący na ADHD stale się wierci, biega po całym domu, nie może usiedzieć w miejscu i musi dotknąć wszystkiego dookoła. Objawy ADHD to również często łatwe denerwowanie się, psucie i gubienie rzeczy, psocenie czy pojawiająca się niekiedy agresja czy dokuczanie innym. Kłopoty z zasypianiem, snem, a także koszmary senne także mogą zaliczać się do objawów ADHD.

Dziecko nadpobudliwe ma dodatkowo kłopoty z planowaniem, ale chętnie przewodzi grupą, mimo że zdarza mu się nie kończyć rozpoczętych już zadań i czynności. Taki maluch żyje według własnych zasad, otacza się bałaganem, przez co ciągle o coś się potyka. Nadwrażliwość na dźwięki, a przy tym nadmierna gadatliwość to też objawy ADHD, które warto skonsultować ze specjalistą. A jeśli powyżej wypisane objawy w większości dostrzega się u swojego dziecka, a do tego maluch nie lubi zmian, nie jest tak poważny jak rówieśnicy czy łatwo się zniechęca i wtrąca niepytany do rozmów dorosłych, możemy mieć do czynienia z tym zespołem chorobowym.

Jak rozpoznać ADHD i co robić dalej?

Jeśli rodzic zauważa u swojego dziecka sporo z przedstawionych powyżej objawów, niezbędna będzie wizyta u psychiatry, który skieruje na niezbędne badania stężenia hormonów we krwi, które pomogą wykluczyć inne schorzenie na tle nerwowym. Dopiero potem specjalista wyda orzeczenie o tej chorobie, która zawierać będzie także zalecenia dalszego działania w zakresie nauki i wychowania. Niekiedy przepisuje się również leki  specjalnie dopasowane do konkretnego przypadku. Należy w związku z tym przygotować się na kontrolne wizyty. Niezbędna jest też konsultacja z wychowawcami dziecka, którzy dzięki diagnozie będą mogli odpowiednio otaczać dziecko opieką. Należy także sprawdzić, czy dziecko cierpi na dysleksję czy dysortografię, które często towarzyszą zachorowaniu na ADHD. W takim wypadku niezbędne są konieczne zaświadczenia, które pomogą dziecku w uzyskaniu dopasowanych do jego potrzeb warunków nauki i zdawania egzaminów. Niekiedy obowiązkowy bywa również indywidualny wymiar nauczania.

Porady dla rodziców dziecka z ADHD

Można pomóc dziecku cierpiącemu na nadpobudliwość na wiele sposób, a głównie poprzez niwelowanie objawów tej choroby. Warto wydawać mu proste, czytelne polecenia, które będzie mu łatwiej zrealizować oraz ustalić stały, ale nie rygorystyczny plan dnia, do którego będzie się stosowało i poczuje się w nim bezpiecznie. Warto zadbać o komfort snu – ciepłą, pełną miłości atmosferę, nie należy natomiast zmuszać dziecka do robienia lub noszenia rzeczy, których nie lubi. Negatywnie działa także kilka zabawek na raz, które dostarczają nadmiar bodźców. Warto regularnie podawać posiłki z przekąskami pomiędzy nimi, co zapobiega rozdrażnieniu z powodu głodu. Pomocny będzie też system nagród i kar w domu – na pewno pomoże dziecku poczuć się docenionym.

Zobacz także: Kreatywne zabawy z dzieckiem

Jak rozpoznać ADHD u dziecka?
5 (100%) 1 vote