Wspieranie dziecięcych pasji

Wielu rodziców sądzi, że zainteresowania dziecka można kształtować w dowolnie wybrany sposób. Tatusiowie kupują synom piłki, uczą kozłowania, zabierają ich na mecze. Mamy lubią natomiast popychać córki w kierunku tańca lub gry na instrumencie. W ten sposób dorośli podejmują próby zaszczepienia w dziecku pasji. Na ogół takiej, której im samym nie udało się rozwinąć. Usiłują uczynić je osobą, którą oni zawsze pragnęli być. Tymczasem poprzez takie działania na ogół unieszczęśliwiają pociechę, gdyż nie pozwalają jej podążać własną drogą. Każde dziecko podsiada swój specyficzny potencjał, który odpowiednio rozwijany przyniesie mu wiele dobrego. Nie tylko w okresie dzieciństwa, ale i w dorosłym życiu.

Zainteresowania dziecka często się zmieniają

Pierwsze konkretne objawy zainteresowania danym tematem można zaobserwować około
3 roku życia. Już wtedy wyraźnie widać co mocniej skupia uwagę maluszka, budzi w nim większy entuzjazm. Naturalnie zazwyczaj takie hobby dla dzieci ma na tym etapie charakter dosyć niezobowiązujący, a co za tym idzie, często zmienia się na przestrzeni czasu. Wielu rodziców myśli o tym z niepokojem, gdyż życzyliby sobie u swojej pociechy większej konsekwencji w działaniu. Tymczasem niektóre maluchy muszą spróbować wielu różnych rzeczy, aby dojść do tego, co tak naprawdę je interesuje. Ciekawość świata i żywy umysł to kompletnie naturalne, co więcej bardzo pożądane cechy. Zwłaszcza w pierwszych latach życia. Nie ma więc najmniejszych powodów do obaw. Nawet jeśli zainteresowania dziecka są nietrwałe, nic nie szkodzi. Każde z nich pozostawi po sobie ślad w postaci nowej wiedzy
i umiejętności, które kiedyś z pewnością zaprocentują w życiu.

Hobby dla dzieci jest nie tylko źródłem rozrywki

W pierwszych latach życia dzieci podejmują działania zgodne ze swoimi zainteresowaniami, gdyż sprawiają im one przyjemność. To dla nich także wspaniały sposób na zwalczenie nudy oraz monotonii, która często wkrada się do zabaw najmłodszych. Maluch staje się bardziej samowystarczalny, nie potrzebuje już tak bardzo uwagi rodziców, aby móc zapełnić sobie wolny czas. Ponadto hobby dla dzieci stanowi znakomitą siłą napędową do działania. Popycha je do tworzenia, spełniania rozmaitych zamierzeń, testowania nowych rozwiązań, pokonywania napotkanych po drodze trudności, aby osiągnąć założony cel. Zainteresowania budują u dzieci wiarę we własne możliwości. Świadomość, że jest coś, w czym są naprawdę dobre, dodaje im pewności siebie. Kolejną zaletą posiadania pasji jest wzrost atrakcyjności malucha na tle grupy rówieśniczej. Podobnie jak możliwość nawiązania przyjaźni
z osobami, które ciekawią te same rzeczy. Pasje i zainteresowania dziecka mogą mieć także spory wpływ na wybór jego drogi zawodowej. Jest to jednak bardzo odległa perspektywa. Kluczowe znaczenie posiada fakt, że pasja stymuluje żywy umysł dzieci do poszukiwań. Stanowi doskonałą zachętę do poszerzania swojej wiedzy oraz podnoszenia posiadanych umiejętności na wyższy poziom.

Jak rozwijać w dziecku pasję?

Czy to dobry pomysł, aby to rodzice wybierali hobby dla dzieci? Oczywiście, że nie. Co wcale nie oznacza, że nie powinni oni podejmować prób ingerowania w ten obszar. Jak najbardziej mogą podsuwać maluszkowi różne pomysły. Opowiadać o swoich zainteresowaniach z okresu dziecięcego. Mówić czym zajmowali się ich dziadkowie. Być może dziecko wiedzione ciekawością postanowi podjąć jedną z podpowiedzianych aktywności, a w ten sposób zrodzi się pasja na całe życie. Należy bacznie obserwować dziecko, aby być w stanie określić, co w danym momencie ekscytuje dziecko. Jeśli są to klocki, można podarować mu nowy komplet składający się z większej liczby elementów. Chwalić, gdy uda mu się kolejna budowla. Dobrze jest także od czasu do czasu włączyć się w podejmowaną przez dziecko aktywność. Zadawać mu pytania, by mogło opowiedzieć o swoim zajęciu. Zaoferować pomoc oraz wsparcie. To nie tylko świetny sposób na wartościowe spędzenie czasu ze swoją pociechą, ale również okazanie uznania wobec jego pasji. W ten sposób dziecko otrzyma sygnał, że to, co robi jest interesujące, a zarazem bodziec do podejmowania dalszych wysiłków.

Rodzice powinni wystrzegać się krytyki oraz zniechęcania dziecka do tych pasji, które według ich opinii są niewłaściwe. Często bywa tak, że mali chłopcy lubią bawić się lalkami. Rodzice, patrząc przez pryzmat panujących stereotypów, podejmują próby przekierowania uwagi syna w stronę innych spraw, w odniesieniu do których przyjęło się, że są męskie. Tymczasem takie zabawy uczą chłopców opiekuńczości i odpowiedzialności. Fascynacja lalkami bardzo szybko mija. Wzbogaca natomiast w szalenie potrzebną w życiu wiedzę.

 

Zobacz także: Jak zwalczyć rozstępy (po ciąży i nie tylko)? Poznaj skuteczne sposoby

Wspieranie dziecięcych pasji
5 (100%) 1 vote